Kol Dirsek Ağrısı Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kol Dirsek Ağrısı Nasıl Geçer?

Kol Dirsek Ağrısı Nasıl Geçer, Kol ve dirsek ağrısına neden olan en büyük faktör, dirsek bölgesinde bulunan tendonların ve kasların zorlanması sonucu oluşan rahatsızlıklardır. Genellikle spor yapanlarda bu rahatsızlık görülmektedir. Kol ve dirsek ağrıları genellikle ciddi sorunlar oluşturmaz. Bu tür ağrıların çoğu el, bilek veya kol hareketlerinin yapılması esnasında zorlama ile oluşur.


Kol dirsek ağrısı nasıl geçer?

 • Bu tür ağrıların oluşması esnasında yapılabilecek ilk işlem herkes tarafından bilinen buz uygulama işlemidir. Ağrının meydana geldiği bölge havlu ile sarılıp üzerine buz konulması gerekmektedir. Bu işlem yaklaşık olarak 15 ile 20 dakika süreyle uygulanmalıdır.
 • Oluşan dirsek ağrısının azaltmak için yapılabilecek bir diğer uygulama ise ağrının oluştuğu bölgeyi en az bir hafta boyunca dinlendirmektir. Ayrıca bu dinlenme süresinde ağırlık kaldırılmamalı ve ağrı oluşan bölgeyi ağrıtacak hareketler yapılmamalıdır.
 • Bu tür işlemlerin yanı sıra ağrıyı azaltabilecek ağrı kesicilerin kullanılmasının herhangi bir zararı yoktur. Bu işlemi yaparken ağrı kesicinin bol su ile içilmesi gerekmektedir.
 • Ağrının meydana geldiği bölge dış etkilerden korunmalı ve sıcak tutulmalıdır.
 • Bunun yanı sıra doktor tarafından verilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması ağrının geçmesine fayda sağlayacak unsurlar arasındadır.
 • Günde üç veya dört kere ağrı oluşan bölgeye hafifçe masaj yapılması da ağrıyı hafifletir.
 • Kol dirsek ağrısı nasıl geçer sorusunun en güzel cevaplarından bir de kesinlikle bitkisel tedavi yöntemleridir. Bugün günlerden biri olan bitkisel yağlardan hazırlanmış masaj ya ağrının hafiflemesine fayda sağlar. Ayrıca kol dirsek ağrısına faydalı olacak yöntemlerden biri de çamur ile ağrıyan bölgeye masaj yapmaktır.
 • Papatyadan elde edilen çayın içilmesi de vücudu dinlendirecektir ve oluşan ağrının hafiflemesini sağlayacaktır.
 • Kol dirsek ağrısına faydalı olacak bir diğer yöntem ise zencefil, nane ve papatya karışımı ilaç hazırlanmasıdır. Bir kabın içerisine konulan zencefil ve içerisine nane ile papatya ilave edilir. Bir su bardağı su içerisine konulduktan sonra kaynatılmaya başlar. Kaynatılan bitkiler ağrıyan bölgeye bir pamuk yardımı ile sürülür. Günde iki öğün bu işlemi yapmak ağrının geçmesi için faydalı olacaktır.
Kol ve dirsekte meydana gelen ağrılar şiddetli bir biçimde kendini gösteriyor ise kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Ağrının nedeni kırık, çatlak ve çıkıktan dolayı meydana gelmiş olabilir. Bu tür durumlar ihmal edilmemelidir. Eğer kısa zaman içerisinde müdahale edilmez ise şişlik ve ödem gibi problemler meydana gelebilir.

Kol Dirsek Ağrısı Nasıl Geçer Yorumları

soru

Okan

05 Nisan 2018 Perşembe

Dirsek agrim var sag kol sol koldada basladi ve isim agir is guc kaybi yasiyorum uyusmalar ve karicalasma oluyor ve 2aydir bole devam ediyor ne yapmaliyim

Cevap yaz
cevap

Cemal Özden

03 Eylül 2018 Pazartesi

Okan bey sağ ve sol kolda oluşan ağrıların temel nedeni aşırı iş yükü veya darbelerden kaynaklı olabilir. Geçmişte ağır kaldırdıysanız ilerleyen süreçte bu ağrılar gün yüzüne çıkmıştır. Biraz vücudunuzun dinlenmesine izin verin ve ağır kaldırmayın. 2 ay bu ağrılar için uzun süre teşkil ediyor. Uzman bir ortopedi uzmanına başvurmanız faydalıdır.

cevap

Gavs

04 Eylül 2018 Salı

Okan bey ağır işlerde çalışmak anatominize uygun olmayabilir. Ergonomik risk etmenlerini gözden geçirin ve gerekli iyileştirmeleri yapın. Aksi halde kalıcı anatomik bozukluklara maruz kalabilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İt Dirseği Duası Okunuşu ve Anlamı

İt Dirseği Duası Okunuşu ve Anlamı

Dirsekte Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Dirsekte Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kol Dirsek Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kol Dirsek Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Dirsek Ağrısı Tedavisi

Sol Dirsek Ağrısı Tedavisi

Dirsek Bandajı Özellikleri

Dirsek Bandajı Özellikleri

Güncel

Dirsek Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Dirsek Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tenisçi Dirseği Belirtileri

Tenisçi Dirseği Belirtileri

Dirsek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dirsek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dirsek ağrısına ne iyi gelir, sıklıkla karşılaşılan şikâyetler içerisinde yer alan dirsek ağrısının giderilmesi için yapılacak bazı uygulamalar bulunmaktadır. �[...]

Dirsek Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dirsek Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dirsek Kemiği Ağrısı, İnsan iskeletinin hareketini kolaylaştıran dirsekler; El, kol ve omuz bölgesindeki çalışmaları oldukça kolaylaştıran bir iskelet yapısıdır. [...]

Bacak Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Dirsek Ağrısı, Dirsek ağrısının en sık rastlanan nedeni dirsek kısmında bulunan tendonların ve kasların spor yaparken ya da ani bir hareket sonucunda zorlanmasıd[...]

Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dirsek ağrısı: Genellikle ev hanımlarında görülen dirsek ağrısı çoğu kişinin de karşılaşmış olduğu bir durumdur. Çeşitli nedenlerden ile meydana gelen dirsek a[...]

İt Dirseği Neden Olur?

İt Dirseği Neden Olur?

İt dirseği, göz kapağında sıkça meydana gelen enfeksiyonlar yüzünden göz kapağının kenarında olan meibomian bezlerindeki tıkanmayla oluşan iltihaplı oluşumlardır[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6